OUR STAFF

Administrative / Office

Allison Shecter, Director and Founder

Kerry-Ann Malcolm, Assistant School Director

JB Hoblitzell, Operations Manager

Monica Donnelly, Communications & Engagement Director

Wendy Boyer, Accounting & Admin Coordinator

Kate Simms, Office & Programming Coordinator

Tursheila Lincoln, Office Assistant

Andrea Sommer, Development Coordinator

Instructional Student Support

Carrie Lang, Montessori Coordinator

Ben Whitenack, Mindfulness & Yoga Coach – Holistic Life Foundation

Valerie Orr, Academic Intervention Specialist

Devin Martin, Floating Sub

Anna Muher, Library Guide/Circulation Coordinator

Children's House Classrooms

Kelly Kim, Black-Eyed Susans Guide

Kay Miles, Black-Eyed Susans Assistant Guide & Before Care

Osato Ojofeitimi, Calico Cats Co-Guide

Emily Navyac, Calico Cats Co-Guide

Sharon Baglyos, Orioles Guide

Eric Jenkins, Orioles Assistant Guide

Maria Packianathan, Terrapins Guide

Shakeara Lynch, Terrapins Assistant Guide & Step Coach

Lower Elementary Classrooms

Alisa Anania, Blue Crabs Guide

Patricia Escarfuller, Blue Crabs Resident Guide

Judith Dwyre, Chessies Co-Guide

Susan Dyer, Chessies Co-Guide

Lauren Sady, Ecphoras Co-Guide

Carson Korman, Ecphoras Co-Guide & Music Teacher

Jesalyn Gordon, Jones Falls Guide

Brittany Riggins, Jones Falls Assistant Guide & Before Care

Cathy Schwartz, Riverstones Guide

Tony Coleman, Riverstones Assistant Guide & Kids Club Sports

Upper Elementary Classrooms

Kelley Giles, Checkerspots Guide

Kiara Carter, Checkerspots Assistant Guide

Kate Lechner, Rockfish Guide

Melanie Simmons, Rockfish Assistant Guide

Shannon Jeter, Skipjacks Guide

Alex Washington, Skipjacks Assistant Guide

Sarah Winn, White Oaks Guide

Angela Benam, White Oaks Assistant Guide

Adolescent Community Classrooms

Lisa Berlin, Adolescent Community Guide, Humanities-English Language Arts

Amy Dorman, Adolescent Community Guide, Humanities-English Language Arts

Kelly Flynn-Putiri, Adolescent Community Guide, Math-Science

Joshua Potts, Adolescent Community Guide, Math-Science

Naimah Sharif, Adolescent Community Assistant, Study Hall

Vernon Weathers, Adolescent Community Assistant, Study Hall & P3

Specialist Teachers and Special Education Team

Patrick Caulfield, Food & Greening Coordinator

Mark Anthony, Physical Education Teacher

Whitney Frazier, Arts Integration Specialist

Qianfei Wang, CH Art Guide and Kids Club Programming

Anne Craig, UE/AC Special Education Teacher, IEP Mtg Coordinator, Transition Monitor

Candace Davis, Special Education Case Manager & Kids Club Coordinator

Beth Gossett-Uchniat, UE/AC Special Education Teacher, ESY and Transportation Coordinator

EJ Pagaddu, CH/LE Special Education Teacher

Barbara Stern, Speech/Language Pathologist (SLP)

Kate Shoemaker, School Psychologist

Monica Campbell, Social Worker/504 Coordinator

Health and Safety

Anya Coates, Nurse

Kedeshia Peynado, Nurse

Derek King, Site Manager

Shannon Smith, Food Service Manager

Tamika Trusty, Food Services Assistant

Tech and Organizational Support

Marques Walton, IT Consultant

Stephanie Simms, Board Coordinator

Kids Club Program Assistants

Beverly Laws

Andrew Thorp

Andy Lagos

Latashia Price

Myla Robinson